Jíst zdravě nebo cvičit?

V médiích koluje informace, že 70-80% celkového stavu dělá výživa a 20-30% dělá cvičení. Jak to tedy je. Znmená to, že se nemusíme hýbat, a když budeme jen správně jíst, tak budeme hubnout?

V západním světě jsme se naučili všechno rozdělovat. I k lékaři jdeme pokaždé jinam. Jinam s plícemi, jinam se srdcem a jianam se zažívacími problémy. Každý lékař odděleně řeší to svoje odvětví a nikdo se na člověka nedívá jako na celek.

Příroda naše tělo nezařídila takovým způsobem, že každý orgán funguje zvlášť. Všechno v těle je propojené a funguje ve vzájemné harmonii. Je to dokonalý systém, takový malý vesmír uvnitř nás, a vlastně u každé živé bytosti nebo rostliny.

Když lidé jdou k lékaři s určitým zdravotním problémem, ten jim často poradí, že by měli upravit jídelníček. Ale pohyb vám je doporučen většinou v jen v případě, že máte po infarktu nebo nějakou srdečně-cévní chorobu.

Spousta lidí je často nedostatečně aktivních, a právě to může být takový spolu-spouštěč různých onemocnění. Stačí, pokud máme sedavé zaměstnání, k tomu nadváhu, špatné stravovací návyky a žádný pohyb ve volném čase, tak si troufám říct, že většina těchto lidí bude mít zvýšený krevní tlak a narušený lipidový mechanismus (minimálně zvýšený cholesterol v krvi). U nás je dle statistik zhruba 25-30% lidí, co mají hypertenzi.

Dále to graduje, vysoký tlak se projevuje v cévách, kde urychluje rozvoj aterosklerózy a ischemické choroby srdeční (nedokrevnost srdce) a vede k ledvinovému selhání.

Lidé to řeší tím, že místo toho, aby upravili stavu a začli se více hýbat, tak jim lékař předepíše léky, které mají nežádoucí účinky jako je sexuální dysfunkce, únava, otoky nebo srdeční arytmie, které pak berou celý život.

Pokud k tomu ještě berou léky na cholesterol (statiny), které mohou působit tak, že „na každý jeden případ prevence připadají téměř dva jiné případy, kdy lidé začnou trpět poškozením ledvin, šedým zákalem nebo extrémním oslabením svalstva, které jim způsobilo pravidelné užívání léků z této skupiny.“ Citováno z http://www.uspesna-lecba.cz/cholesterolova-lez.

Na výše uvedené stránce se také můžete dočíst spoustu zajímavých informací o chronickém zántu v těle, jak působí na naše zdraví a co způsobuje lobování velkých potravinářských firem. Není to sci-fi, je to realita. Jen si ji lidé nechtějí připouštět.

Pokud nemáme dostatek pohybu, tak naše svaly ochabují, snižuje se průtok krve a okysličování tkání. To můze způsobit zvýšenou kyselost organismu, která dále podporuje chronický zánět a zvýšené riziko dalších onemocnění. Slábnou i kosti, které se demineralizují a křehnou, protože se nezatěžují a nedochází k ukládání minerálů a může dojít (hlavně u žen po přechodu) k rozvoji osteoporózy. Metabolismus leniví.

Potrava, co se sní se nezužitkuje, protože nejsou nároky na energii a tak se ukládá ve formě zásobní energie. A zde jsme u zkladní rovice:

Když příjem převyšuje výdej – hmotnost narůstá

Začínáme bojovat s obezitou, ta je napojená na cukrovku, mrtvici, srdeční choroby a dostáváme se do většího a většího pekla. Můžeme pokračovat následky cukrovky jako poškození oka, bércové vředy, neuropatie, ischemie, amputace, srdeční choroby. Vše tohle riskujeme dobrovolně. Tohle si vědomě vybíráme.

Při nedostatečném pohybu vše v těle pracuje pomaleji a neefektivně, jako třeba plíce nebo střeva. Další dopady nízké aktivity je například urychlení procesu stárnutní.  Jaký to má na nás dopad a jak se konečně donutit začít se hýbat jsem popsala v ebooku zdarma  Jak naít motivaci cvičit. Stáhněte si jej, pokud si uvědomujete, že nic nedělat není dobrá volba.

Jídlo i cvičení jdou ruku v ruce. Jsme prostě naprogramovaní být aktivní a neaktivita nás ničí.

Jak se říká, co se nehýbe, to odumírá

Pohybu zdar!

 

 

 

 

Martina Benáčková

Jsem expertka na zdravý pohyb, autorka projektu Pohyb na předpis a autorka e-booku Jak najít motivaci cvičit. Pomáhám lidem najít vhodnou aktivitu k jejich zdravotnímu stavu, motivuji je aby byli fit a převzali zodpovědnost za svoje zdraví. Protože zdraví je to nejvíc, co máme.

Komentáře

  • JAK NAJÍT MOTIVACI CVIČIT

    E-book o tom, jaké procesy v nás probíhají, jak stárneme, nebo když nepoužíváme naše tělo, jak bychom měli a co to má za následky. Dále se zde dočtete, jak moc bychom měli cvičit a co vám to přinese, když budete aktivní. A na závěr zde najdete otázky pro vás, abyste našli svou vnitřní motivaci ke cvičení.

    paperbackstack_750x640

  • Seznam článků