Jaký pohyb je zdravý

Jaký pohyb je zdravy? Ten který nás baví!

Lidé často utrácí spousty peněz za zbytečnosti. Například si kupují rotopedy, aby na nich jeden měsíc jezdili, druhý měsíc na nich nutili jezdit někoho jiného, třetí měsíc na ně věšeli prádlo a čtvrtý měsíc je schovají do ložnice. Je to i váš případ?

Stejně často si lidé hromadně kupují v lednu permanentky do fit center, aby ze sebe měli dobrý pocit, chodí tam do března a pak už ne.

Jsme od přírody líní a máme rádi pohodlí. Proto máme myčky na nádobí, automatické pračky, auta, mobily, supermarkety a televize na dálkové ovládání. Jsou to všechno výborné věci, ale díky všem těmto vychytávkám jsme ještě línější a pohodlnější. Možná byste namítli, že to není nic špatného, mít všechno tohle. A já s vámi souhlasím.

Ale bohužel se to odráží na našem fyzickém i psychickém zdraví. Jak?

Třeba tím, že nás bolí záda, klouby, jsme pořád unavení, bez energie, máme problémy s váhou, s vysokým krevním tlakem nebo třeba s cukrovkou. Nemusíme už často trvrdě pracovat nebo vykonáváme činnost, která se pořád opakuje dokola, takže tělo nemá nové podněty.

Svaly moc nepracují, tak se pořádně neprokrvují, srdce se nemusí namáhat, plíce pracují, aby se neřeklo a všechno postupně ochabuje. Zhoršuje se držení těla, kulatá záda ovlivňují dýchání, špatné postavení pánve a povolené břicho způsobují bolesti zad a kyčlí.

Pokud do sebe ještě navíc vpravíme něco z fast foodu nebo doplníme energii bílou moukou a cukrem, tak tomu našemu tělu dáváme docela zabrat.

Něco vám řeknu. Bohužel jiné tělo, než to naše už nedostaneme. Proto bychom se o něj měli náležitě starat.

K pohybu nepotřebujeme permanentky do fitka ani drahé vybavení. Stačí nám dvě nohy a dvě ruce.

Pokud trpíte bolestmi zad a kloubů, či artrózou, ideální cvičení je ve vodě, která vás nadhlehčí nebo jízda na kole, pokud nemáte omezení v rozsahu pohybu u kloubů na dolních končetinách. Správně vedený aqua aerobik je ideální cvičení, kde trénujete vytrvalost a zároveň i sílu tím, že pohybujete částmi těla proti odporu vody. Pozor, cvičení ve vodě není vhodné pro lidi s oteoporózou.

Nedochází totiž k zatížení kostí  a tělo nemá podnět ke zvýšení ukladání minerálů do kostí a stav se ještě zhoršuje.

Pro lidi s vysokým krevním tlakem a cukrovkou je vhodné cvičení, které kombinuje silový trénink a trénink vytrvalosti. Svaly při silovém tréninku potřebují mnohem více energie, která je uložená v těle a ne v žaludku, hlavně zásobní cukr, který je uložen v játrech a ve svalech. Posléze také tuk. Po cvičení je třeba další tuk nebo cukr, aby se doplňily zásoby ve svalech a v játrech, takže se hladina cukru v krvi se ovlivní až na 48 hodin a zlepší se prokrvení tkání.Doporučuji jógu, pilates, posilovnu nebo domácí cvičební program s vlastní váhou těla.

Vytrvalostní cvičení, jako svižná chůze, Nordic Walking, běh nebo jízda na kole zvyšují celkovou kondici tím, že zlepšují plicní kapacitu, zvyšují výkon srdce, zrychlují žilní návrat (dobré na křečové žíly), a zefektivňují spalování tuku.

Když vás trápí nadváha nebo obezita, je velmi důležité zařadit do cvičení silový trénink právě z důvodů zmíněných výše. U vysoké hmotnosti nedoporučuji běh z důvodu velkého náporu na klouby, ale vhodá je rychlá chůze, nebo Nordic Walking, kde si rozložíte zátěž i do paží.

Podobná kombinace silového a vytrvalostního cvičení je vhodná i pro zdravé lidi na udržení kondice a lidi s depresí. U těchto bych ještě  zdůraznila důležitost intervalového tréninku s vysokou intenzitou, který kromě jiného, zvyšuje efektivitu práce svalů a celého organismu, bystří pozornost, maximalizuje vyplavení endorfinů a redukuje stres. Stači do rychlé chůze přidat ještě více zrychlené intervaly, do běhu a do plavání sprinty s vysokou intenzitou nebo při silovém tréninku sérii se zrychleným opakováním.

Kdy by lidé neměli cvičit?

 • Pokud trpí nějakým akutním onemocněním
 • Pokud mají nestabilizované chronické onemocnění (nestabilní vysoký tlak, nestabilní, angina pectoris, atd.)
 • Pokud mají vyšší tlak než 160/100
 • Lidé s hypertenzí by u cvičení také neměli zadržovat dech a zdvihat těžké závaží nad hlavu
 • Pokud cukrovkáři mají hladinu cukru nižší než 5,6 mmol/l nebo vyšší než 14 mmol/l – hrozí riziko glykemického komatu nebo ketoacidźy (oba stavy ohrožují život)

Vždy kozultujte se svým lékařem, jestli je pro vás vhodné cvičit.

Ale třeba u hypertenze pravidelná aktivita tlak výrazně snižuje (zhruba 10 mmHg).

Doporučuji co nejvíce pohybu venku na zdravém vzduchu, což působí dobře jak na naši tělesnou stránku, tak na tu psychickou 🙂

Teď jsem vám tu popsala, co je vhodné dělat, ale někdy může být mnohem horší, jak se ke cvičení donutit. Napsala jsem e-book, který vám k tomu pomůže. Jmenuje se Jak najít motivaci cvičit. Píši zde o tom, proč je důležité cvičit, co se děje, když se tělo nepoužívá, jak moc a jak často bychom měli cvičit, abychom viděli výsledky. Dám vám otázky, abyste našli sami vaši motivaci uvnitř sebe.

Protože pokud opravdu nechceme něco upřímně a neznáme svoje proč, tak se nikdy k ničemu nepřinutíme nebo to nevydžíme moc dlouho.

Když začnete, je důležité vydržet první měsíc. Přesně tak dlouho trvá, než si vybudujeme nějaký návyk. Pak také uvidíte výsledky a bude snažší aktivitu udržet.

Pro více informací si přečtěte můj ebook Jak najít motivaci cvičit.

Martina Benáčková

Jsem expertka na zdravý pohyb, autorka projektu Pohyb na předpis a autorka e-booku Jak najít motivaci cvičit. Pomáhám lidem najít vhodnou aktivitu k jejich zdravotnímu stavu, motivuji je aby byli fit a převzali zodpovědnost za svoje zdraví. Protože zdraví je to nejvíc, co máme.

Komentáře

 • JAK NAJÍT MOTIVACI CVIČIT

  E-book o tom, jaké procesy v nás probíhají, jak stárneme, nebo když nepoužíváme naše tělo, jak bychom měli a co to má za následky. Dále se zde dočtete, jak moc bychom měli cvičit a co vám to přinese, když budete aktivní. A na závěr zde najdete otázky pro vás, abyste našli svou vnitřní motivaci ke cvičení.

  paperbackstack_750x640

 • Seznam článků