Crohnova nemoc a pohyb

Pro současnou společnost je Crohnova nemoc nevyléčitelné onemocnění způsobené z části genetickými vlivy a z části životním stylem, stravou a spekuluje se o dalších vlivech mikroorganismů a antibiotik. Je to zánětlivé onemocnění střeva. Já bych dodala celého organismu.

Asi vás trochu šokuji. Nevěřím, že tato choroba nejde vyléčit nebo alespoň zastavit. Já si nemoc koriguji stravou a potravinovými doplňky. Pro klid duše jsem se nechala nedávno vyšetřit, zda je vše v pořádku. Mám výsledky zdravého člověka. Dle lékaře jsem v remisi. Tato nemoc je ale velmi individuální a samořejmě nedoporučuji nikomu dělat to, co já. Záleží na vašem stádiu a typu nemoci. Protože u každého toto onemocnění může probíhat jinak.

Osobně jiný typ nemoci nemám vyzkoušený, tak vycházím z toho, co znám :). Nemoc může být velmi rozmanitá. U někoho probíhá agresivně, u někoho pomaleji a mírněji.

Příznaky, na kterých se asi všichni shodnou jsou v první řadě únava, pak bolesti břicha, průjmy, někdy zácpa, nadýmání, krev a hlen ve stolici. Možná byste přidali ještě něco dalšího? Střevo nefunguje, jak má, propouští do krve toxiny, přetěžují se játra a narušují cévy, složení mikroflóry v tlustém střevě je jiné než u zdravého člověka. Díky špatné funkci střeva tělo trpí chronickým nedostatkem živin, vitaminů a minerálů, což ovlivňuje mechanismy v celém těle. Tohle organismus prostě vyčerpává. Díky hnijící potravě vznikají plyny, nadýmání, bolesti břicha, organismus je překyselený. Imunita je narušená. Stejně tak jsou narušené reakce na buněčných úrovních.

S tím souvisí (ne)možnosti aktivit během exacerbace – zhoršení stavu. Pokud tedy chcete dělat něco jiného než běhat na záchod.

Asi jste čekali, že vám doporučím procházky, mírnou aktivitu a šetřit se, jak byste to možná slyšeli od lékaře. Ale já vám doporučím něco trochu jiného. Samozřejmě se to odvíjí od vašeho zdravotního stavu a vážnosti nemoci. Někdy prostě člověk víc nezvládne než tu procházku,  a ta působí blahodárně. V tu chvíli je vhodné přijmout to, jak to je, zbytečně se nestresovat a nevyvíjet na sebe tlak.

Na druhou stranu je někdy potřeba se trochu hecnout, když ta únava není velká a slouží spíš jako omluva.

Pohyb znamená

Pokud jste na tom podobně jako já, že kromě občasných bolestí břicha, únavy a změn vyprazdňování vás nic moc netrápí, budujte si co nejvíce svalové hmoty. Posilujte, posilujte a posilujte! Třeba jen doma v kuchyni. Zpevněte břicho, mezilopatkové svaly, hýždě a svaly dolních končetin. Zajděte si na nějakou skupinovou lekci posilování.

Silový trénink podporuje správný metabolismus cukrů a tuků, správnou cirkulaci krve a vyplavování hormonů, které jsou prospěšné. Navíc silový trénink aktivuje celé tělo, rozproudí, rozhýbe a zvýší vám pocit energie a chuti do života, zlepší motilitu – hybnost střev.

To je dobré zejména, když máte bolesti břicha díky plynům ve střevech.  Pomůžete jim ven :).

Nedoporučila bych na začátek nic extrémního, zkrátka jednat zdravým selským rozumem. Musíte si najít svoji intenzitu. Ale je potřeba, abyste cítili, že něco děláte, že máte druhý den namožené svaly. Je velmi důležité, abyste alespoň na několik minut dosáhli vašeho skoro maxima. Možná to zní trochu etrémisticky, ale jen při takové intezitě aktivujete v těle všechno potřebné a účinky cvičení trvají mnohonásobně déle.

Pravidelně se protahujte, alespoň 2x týdně. Uvolníte tím napětí a stuhlost nejen ve svalech, ale i ve vaší mysli. Zbytečně se nevysilujte dlouhotrvajícím „kardiem“ (třeba velmi dlouhým během nebo velmi dlouhou procházkou, zkrátka přehnaným earobním cvičením). Protože může rychle dojít k vyčerpání. Já jsem v létě vyrazila na cyklovyjížďku a najela jsem víc kilometrů, než mi sedlo a přivodila jsem si zánět křečové žíly a svalovou horečku :), dřív bych neměla problém, ale s nemocí je to prostě jiné. Takže vždy s mírou. Samozřejmě neříkám, že by se kardio mělo vynechat, ale každopádně moje rada je, nepřehánět a hlavně co nejvíce kombinovat s posilováním.

Cvičte jógu nebo pilates, protože při nich se protáhnete, zároveň posílíte a budete pracovat i s vaší myslí. Nemoc se často zhoršuje stresem. Dle mě je stres jeden z faktorů vůbec vypuknutí nemoci.

Doba cvičení by při intenzivním silovém tréninku neměla přesáhnout 30 minut. Půl hodina bohatě stačí na to, abyste procvičili celé tělo bez toho, abyste byli vyčerpaní. Jóga nebo pilates je vhodná delší – hodinová lekce, protože je to jiný typ cvičení.

Jak často cvičit?

Jak najčastěji to jde. Nejlépe každý den alespoň pár minut. Pokud to není možné, nebo k tomu nemáte motivaci a energii, tak minimum pro to, aby tělo mohlo udržet trvalé změny ve svalech a tkáních je 2x týdně 1 hodina cvičení. Ale lépe je kratší doba a častěji.

Pokud nemáte motivaci k pozitivní změně, tak si zodpovězte sami, kam vás toto smýšlení v budoucnu zavede….  Abyste věděli přesně kam to bude, tak si můžete stáhnout knihu Jak najít motivaci cvičit :).

V těle je všechno propojené a jedno ovlivňuje druhé. Je nesmysl to oddělovat, jak se bohužel děje v současné medicíně. Berte sebe a všechny orgány ve vašem těle jako celek.

Při cvičení získáte zaměření na něco jiného, než na nemoc. Získáte nad sebou disciplínu a pocit kontroly. Budete se cítit lépe.

Nehoďte odpovědnost na lékaře a nebuďte oběti. Vy jste se dostali do tohoto stavu a  vy máte moc ho ovlivnit!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martina Benáčková

Jsem expertka na zdravý pohyb, autorka projektu Pohyb na předpis a autorka e-booku Jak najít motivaci cvičit. Pomáhám lidem najít vhodnou aktivitu k jejich zdravotnímu stavu, motivuji je aby byli fit a převzali zodpovědnost za svoje zdraví. Protože zdraví je to nejvíc, co máme.

Komentáře

  • JAK NAJÍT MOTIVACI CVIČIT

    E-book o tom, jaké procesy v nás probíhají, jak stárneme, nebo když nepoužíváme naše tělo, jak bychom měli a co to má za následky. Dále se zde dočtete, jak moc bychom měli cvičit a co vám to přinese, když budete aktivní. A na závěr zde najdete otázky pro vás, abyste našli svou vnitřní motivaci ke cvičení.

    paperbackstack_750x640

  • Seznam článků